V oddelku Svetlo zeleni palček smo se, še preden čisto zares jesen zamenja mraz in v naš kraj pride Babica Zima, opremili z znanjem in veščinami potrebnimi za zdravje. Otroci brezskrbnost otroštva zajemajo z veliko žlico, zato pa je toliko večja in pomembnejša odgovornost odraslih, da otroke pripravimo in usmerimo k odgovorni skrbi zase in za svoje zdravje.    
V oddelku Svetlo zeleni palček sva tako strokovni delavki Katja Krevh in Ditka Rednak pripravili raznovrstne aktivnosti, s katerimi otroci spoznavajo, raziskujejo in usvajajo pomen zdravja in dobrega počutja. Že v mesecu oktobru smo pričeli z tedenskim umivanjem zob, kjer se otroci učijo pravilne tehnike umivanja zob in skrbi za zobno in ustno higieno. Na obisk smo v sredo, 16.11.2022, povabili tudi zobno sestro iz ZD Celje go. Brigito, ki je otrokom z demonstracijo ob lutki kužka predstavila pravilno tehniko umivanja zob, pomen zobne higiene pa podkrepila tudi s prebiranjem otroške slikanice z naslovom Ah, ti zobki. Otroci so si v treh skupinah uspešno umili zobke ter razvijali veščine samostojnega rokovanja z zobno ščetko. Ker pa zdravje niso samo zdravi zobje, pač pa tudi zdrava in pestra prehrana, smo čas namenili tudi ozaveščanju otrok o pomenu vsebine naših obrokov ter se naučili deklamacijo Zdravojedci. Otroci so se spoznali s prehransko piramido, najpomembnejše spoznanje pa odkrili v dejstvu, da okus živil zaznava naš nos in jezik, zato je pomembno, da hrano poizkusimo. Več o pomenu pestre prehrane sta nam predstavili tudi medicinski sestri ZD Celja, ki sta nas obiskali v četrtek, 17.11.2022. V sklopu pomena zdravja smo se dotaknili tudi spoznavanja, raziskovanja in poimenovanja delov telesa in notranjih organov ter njihovega delovanja, pri čemer nam je priskočil na pomoč tudi »rentgen«, s katerim so otroci dobili vpogled v notranjost naših dlani. Kako zanimivo škatla in kako zanimivo je človeško telo! Spoznali pa smo tudi zanimivo dejstvo, in sicer, da obstaja tudi »zdrava« sladkarija, ki se ji reče med. Na kruhu, v čaju, v medenjaku… a najprej ga najdemo v čebelnjaku! Poglejte kakšen čebelnjak smo izdelali Svetlo zeleni palčki!

Za konec pa še nekaj nasvetov za zdravje iz prve roke:

HOČEM BIT ZDRAV (Katja Krevh)

Če hočem bit’ zdrav,     
se bom dobro naspal,  
preskočil sladico,            
obrisal prašno polico.   

Če hočem bit’ zdrav,     
si bom roke opral,         
z vodo in milom –            
tako kot je prav!             
Preprosto zato,               
ker hočem bit’ zdrav!   

Če hočem bit’ zdrav?                    
Saj to bom postal!         
Jaz hočem bit’ zdrav!    
Od glave do tal!              

Vzgojiteljici Katja Krevh in Ditka Rednak

(Skupno 97 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost