Letošnja jesen je radodarna s krasnimi še toplimi dnevi, obilico jesenskih plodov in pridelkov, zato je edino le prav, da smo ji tudi letos namenili posebno prireditev, kjer smo strokovni delavci z vodstvom vrtca in sodelavci iz osnovne šole Štore, z županom občine Štore gospodom Jurkoškom ter najpomembnejše z našimi otroki Tetko Jesen proslavili skupaj. Za otroke II. starostnega obdobja in povabljene smo strokovni delavci pripravili bogato tržnico, kjer so z zlatniki lahko kupili pečeni kostanj, grozdje, pečene mesne bombice, ki so si jih pripravili otroci ob kurišču, ter domačo slastno marmelado. A še preden so otroci odprli svoje denarnice z zlatniki, so jih k praznovanju jeseni povabila navihana jabolka, ki so viseč na vrvicah otrokom predstavljala izziv kako jih pojesti.  Z malo igre in malo pomoči, so na vrvicah obviseli samo jabolčni ogrizki. Zagotovo smo tako pojedli več jabolka kot bi ga pripravljenega – narezanega na krhlje, kar je še dodaten pokazatelj, kako pomembna  je igra za učenje in pridobivanje izkušenj naših otrok. Otroci so se tekom prireditve lahko aktivno vključevali tudi v pripravljene jesenske delavnice: ličkanje in luščenje koruze, izdelava jesenskih kronic, upodobitev Tihožitja jesenskih buč in peka mesnih bombic.

V I. starostnem obdobju so praznovanje Tetke Jeseni izvedli na igrišču vhoda C, kjer so se malčki poleg pečenega kostanja in sadja posladkali tudi s pečenim krompirjem. Izdelovali so si kronice iz listja, kotalili buče in jih prevažali v samokolnicah. Praznovanje so otroci skupine Svetlo modri palček z vzgojiteljicama popestrili z izdelavo strašilke Milke, ki je opazovala otroke, medtem ko so stresali listje na napenjalni rjuhi, lovili jabolčne krhlje navezane na vrvico. Otroke je obiskala tudi Babica Marmelada, ki je skočila iz istoimenske pravljice, da bi se otroci lahko posladkali z njeno sladko marmelado.

Da smo prireditev lahko in uspešno izvedli, se iskreno zahvaljujemo za pomoč našim skrbnim staršem, ki so priskočili na pomoč s prinašanjem kostanja in našemu hišniku gospodu Zvonetu, ki je kostanj spekel, da je bil odličen.

Vsakoletna prireditev Tetka Jesen je eden izmed lepših druženj znotraj našega vrtca, ki se ga vsak začetek novega šolskega leta zelo veselimo.

V kolikšni meri je prireditev všeč tudi našim otrokom pa si preberite v spodnjih izjavah otrok:

• SIA: »Lepo je bilo, ko smo se s puncami skupaj igrale in jedle pečene hrenovke in jabolka in ko mi je Lana dala grozdje.«
  • TIJAN: »Ko smo pekli klobase in jedli marmelado na kruhcu.«
  • SOFIA: »Delavnice so mi ble všeč, tam sem koruzo lupla, v eno škatlo sem jih dala. Jedla sem pa grozdje pa kostanj. Klobase sem pa sama pekla.«
  • TEO: »Kronice so mi ble všeč, Katja mi jo je nardila. Jedu sem kostanj, prvo enga pol pa še enga. Zvone je peku na žaru. Strašilo je pod streho gozda. Jabolke so ble smešne, so ble prvezane, zato da dol ne padejo. Smo jih primli pa kr pojedli.«
  • ADRIAN: »Jedu sem hrenovke, sem jih sam dal v ogenj. Tud marmelado sem jedel, sem plačal s kovančki, v denarnici sem jih imel. V redu je vse blo.«
  • VITA: »Da sem jedla grozdje, z denarjem sem ga kupla. Nisem vse zapravla. Nisem kostanja kupla, ker mi ni bil dober. Jedla sem pa kruh pa marmelado, hrenovke pa ne, ker se mi ni luštal. Nabirala sem listke za strašilo, kr dva mamo.«
  • TAJA: »Všeč mi je blo strašilo, ker ma tam zram bučo. Pa všeč mi je bilo kostanje, ker so mi bli dobri.«
  • ELA: »Men je blo fajn, hrenovke pa kostanj, ko ga je peku stric Zvone, od Jakoba. Pa všeč mi je blo, ko je Maga prodajala grozdje. Kupla sem si ga. Pa hrenovke sem tud kupla pa kostanj. Najbolj všeč so mi ble hrenovke.«

Več fotografij:https://vrtec-lipa.si/galerija-2/nggallery/album/tetka-jesen-v-enoti-lipa-4

Zapisala: Katja Krevh